Wojna która głodzi niewinne dzieci w Afryce

Fatuma 16, holds her son Ibrahim, six weeks/Foto: Save the Children/Samenwerkende Hulporganisaties/ Ten obraz został opublikowany na licencji Creative Commons – Attribution License
Drastyczne cięcia pomocy Światowego Programu Żywnościowego sprawią, że ludzie będą „patrzeć śmierci w twarz”, chyba że globalni darczyńcy zaoferują wsparcie.

Światowy Program Żywnościowy poinformował, że zawiesza pomoc żywnościową dla 1,7 miliona ludzi w Sudanie Południowym, ponieważ wojna na Ukrainie wysysa fundusze z najmłodszego kraju nękanego kryzysem na świecie i powoduje gwałtowny wzrost cen podstawowych artykułów spożywczych.

Rosyjska wojna głodzi dzieci na śmierć

Agencja ONZ ds. pomocy żywnościowej w nagłych wypadkach poinformowała, że ​​planuje w tym roku dostarczyć pomoc ponad 6 milionom osób cierpiących na poważne niedobory żywnościowe w Sudanie Południowym , tak jak to miało miejsce w 2021 r., aczkolwiek przy mniejszych racjach żywnościowych.

„To drastyczne cięcie, ponieważ jedna trzecia wszystkich ludzi, o których wiemy, że potrzebuje pomocy żywnościowej, ale musieliśmy zrobić coś w rodzaju segregacji. Musieliśmy zdecydować, komu nadal pomagać i gdzie musimy sobie pozwolić na zawieszenie pomocy – nie dlatego, że nie są w potrzebie, ale dlatego, że mogą przetrwać” – powiedziała Marwa Awad, rzecznik WFP w stolicy Sudanu Południowego, Dżubie.

Obecnie bardzo martwi 1,7 miliona ludzi odciętych od wsparcia.

Zdjęcie: Tim Kubacki/https://www.flickr.com/photos/timkubacki/51260638598/Ten obraz został opublikowany na licencji Creative Commons

„Są niepewni żywności. Jeśli nie zostanie im udzielona pomoc na ich utrzymanie, będą spadać w dół skali głodu. Osiągną wysoki poziom głodu. Jeśli ludzie nie są odżywiani i nie docieramy do nich regularnie, będą się pogarszać. Dołączą do szeregów swoich braci, którzy już patrzą śmierci w oczy”.

W ramach cięć przewidziano bezpłatne posiłki szkolne dla 178 000 najbiedniejszych dzieci.

Sudan Południowy, który uzyskał niepodległość w 2011 r.,  wkrótce potem przystąpił do długotrwałej i krwawej wojny domowej. Nadal doświadcza powtarzających się konfliktów, a także wstrząsów klimatycznych, takich jak poważne powodzie i lokalna susza.

Rosyjska inwazja zwiększyła presję na kilka sposobów. Przede wszystkim fundusze kurczą się, ponieważ kraje ścigają się, aby przeznaczyć duże budżety na zaspokojenie ogromnych potrzeb humanitarnych Ukrainy.

„Darczyńcy nie wspierają już aktywnie Sudanu Południowego jako kraju wielkiego kryzysu”

Do tego niedoboru środków przyczynia się presja rosnących kosztów podstawowych produktów , takich jak pszenica i olej słonecznikowy, których większość w przeszłości produkowała Ukraina. Efektem domina wysokich cen pszenicy jest to, że zawyżyły koszty alternatyw, takich jak sorgo i kukurydza. Ceny tych produktów wzrosły o 59%.

„Na targach widać rodziny chodzące od sklepu do sklepu po sorgo. Gdy dowiadują się, że cena jest bardzo wysoka, nie są w stanie jej kupić i po prostu idą do domu głodni”

Rosnące ceny paliw wywierają również presję na działalność pomocową w kraju, gdzie mniej niż 2% dróg jest utwardzonych. Obliczono, że ​​potrzeba dodatkowych 2,8 miliona dolarów tylko na pokrycie kosztów transportu żywności.

WFP twierdzi, że potrzebuje dodatkowych 426 milionów dolarów, aby przywrócić pełny zamierzony program pomocy żywnościowej na następne sześć miesięcy.

„Światowy Program Żywnościowy [ma] przyczółek w najtrudniej dostępnych obszarach”  „Więc dzięki temu finansowaniu możemy coś zmienić. Ale potrzebujemy darczyńców, aby znów byli hojni i wspierali ludzi tutaj”.

Najnowsza ocena Zintegrowanej Klasyfikacji Fazy Bezpieczeństwa Żywnościowego (IPC) ostrzegała, że ​​7,74 miliona ludzi w Sudanie Południowym stanie w obliczu ostrego głodu w chudym sezonie, podczas gdy 1,3 miliona dzieci będzie poważnie niedożywionych.

Wśród 4,5 miliona ludzi, którzy będą nadal otrzymywać racje żywnościowe WFP w tym roku, znajduje się 87 000 osób. Doświadczają one już teraz katastrofalnego głodu i żyją w warunkach przypominających głód.

Rosyjska wojna głodzi dzieci na śmierć

Zdjęcie: EU Civil Protection and Humanitarian Aid/Opublikowane na licencji Creative Commons Attribution-ShareAlike 2.0 Generic (CC BY-SA 2.0)

Jak możesz pomóc

Rodziny w Sudanie Południowym desperacko potrzebują jedzenia.
Jeśli dzisiaj nie zaczniemy działać, może być za późno.

[FMP].
[/FMP]

NUMER KONTA

FUNDACJA “FILEO” KRS 0000705635
Tytuł przelewu: „Głód-Sudan Południowy”

BIC (SWIFT): BPKOPLPW

Rachunek w złotówkach (PLN):
PL 30 1020 2791 0000 7902 0269 1947

Rachunek do wpłat w walucie zagranicznej
PL 46 1020 2791 0000 7502 0309 5569

Mapa głodu

Print Friendly, PDF & Email

Leave a Reply