DARY DUCHA ŚWIĘTEGO – cz. V
DAR NAPOMINANIA
Dar napominania (zwany również darem zachęcania) polega na szczególnej umiejętności dostrzegania u innych osób wierzących potrzeb napomnienia lub pocieszenia, a następnie właściwym zaspokojeniu tych potrzeb. Dar ten wiąże się z niezwykłą wrażliwością i delikatnością u osób obdarowanych, bowiem zdajemy sobie doskonale sprawę z tego, że większość osób – także szczerze wierzących – nie lubi, gdy się ich upomina. Zatem o czym powinna pamiętać osoba obdarowana tym szczególnym darem? Poniżej postaram się przedstawić biblijne wskazówki dla chrześcijan napominających i zachęcających swoich Braci i Siostry w wierz
1) Zachęcajmy i napominajmy, dając dobry przykład swoim życiem
„Utwierdzając dusze uczniów i zachęcając, aby trwali w wierze, i mówiąc, że musimy przejść przez wiele ucisków, aby wejść do Królestwa Bożego” (Dzieje Apostolskie 14,22).
2) Zachęcajmy i napominajmy przy czytaniu Biblii i modlitwie
„Słowo Chrystusowe niech mieszka w was obficie; we wszelkiej mądrości nauczajcie i napominajcie jedni drugich przez psalmy, hymny, pieśni duchowne, wdzięcznie śpiewając Bogu w sercach waszych” (List do Kolosan 3,16).
3) Zachęcajmy i napominajmy w duchu miłości i troski o naszych bliźnich
„Piszę to, nie aby was zawstydzić, lecz aby was napomnieć, jako moje dzieci umiłowane” (I List do Koryntian 4,14).
4) Zachęcajmy i napominajmy, nie uważając się za lepszych lub bardziej pobożnych
„A jako współpracownicy napominamy was, abyście nadaremnie łaski Bożej nie przyjmowali” (II List do Koryntian 6,1).
5) Zachęcajmy i napominajmy, powołując się na autorytet naszego Pana Jezusa
„Napominam was tedy ja, więzień w Panu, abyście postępowali, jak przystoi na powołanie wasze” (List do Efezjan 4,1).
6) Zachęcajmy i napominajmy wierzących, mając na celu ich wzrost duchowy
„Jego to zwiastujemy, napominając i nauczając każdego człowieka we wszelkiej mądrości, aby stawić go doskonałym w Chrystusie Jezusie” (List do Kolosan 1,28).
7) Zachęcajmy i napominajmy się wzajemnie, dla naszego wspólnego pożytku
„Dlatego napominajcie się nawzajem i budujcie jeden drugiego, co też czynicie” (I List do Tesaloniczan 5,11).
8) Zachęcajmy do dobrego postępowania i napominajmy tych, którzy czynią źle
„Tym też nakazujemy i napominamy ich przez Pana Jezusa Chrystusa, aby w cichości pracowali i własny chleb jedli” (II List do Tesaloniczan 3,12).
9) Zachęcajmy i napominajmy, by się modlić
„Przede wszystkim więc napominam, aby zanosić błagania, modlitwy, prośby, dziękczynienia za wszystkich ludzi” (I List do Tymoteusza 2,1).
10) Zachęcajmy i napominajmy, kiedy tylko zajdzie taka potrzeba, nie okazując przy tym zniecierpliwienia i zniechęcenia
„Głoś Słowo, bądź w pogotowiu w każdy czas, dogodny czy niedogodny, karć, grom, napominaj z wszelką cierpliwością i pouczaniem” (II List do Tymoteusza 4,2).
11) Zachęcajmy i napominajmy się wzajemnie, by nie odpaść od Boga
„Baczcie, bracia, żeby nie było czasem w kimś z was złego niewierzącego serca, które by odpadło od Boga żywego, ale napominajcie jedni drugich każdego dnia, dopóki trwa to, co się nazywa „dzisiaj”, aby nikt z was nie popadł w zatwardziałość przez oszustwo grzechu” (List do Hebrajczyków 3,12-13).
12) Zachęcajmy i napominajmy, aby ostrzec wierzących przed grzechem
„Umiłowani, napominam was, abyście jako pielgrzymi i wychodźcy wstrzymywali się od cielesnych pożądliwości, które walczą przeciwko duszy” (I List Piotra 2,11).
13) Zachęcajmy i napominajmy do trwania w prawdziwej wierze i szczerej nauce wypływającej z Pisma Świętego
„Umiłowani! Zabierając się z całą gorliwością do pisania do was o naszym wspólnym zbawieniu, uznałem za konieczne napisać do was i napomnieć was, abyście podjęli walkę o wiarę, która raz na zawsze została przekazana świętym” (List Judy 1,3).
Dzięki składajmy Temu, który nas napomina, pociesza i zachęca przez Swoje wspaniałe Słowo, modlitwę oraz Braci i Siostry; Temu, który daje nam Swego Ducha ku coraz lepszemu poznaniu naszego Pana Jezusa Chrystusa, służeniu Bogu szczerym sercem i budowaniu siebie nawzajem dla wspólnego pożytku.
Autor: Estera Bednarska